4 راه عبور از بحران اقتصادی

5 دروغ رایج درباره کارآفرینی
ژوئن 28, 2018
اعضای کانون کارآفرینی استان اصفهان
جولای 15, 2018
5 دروغ رایج درباره کارآفرینی
ژوئن 28, 2018
اعضای کانون کارآفرینی استان اصفهان
جولای 15, 2018

4 راه عبور از بحران اقتصادی

 
با شروع جوهای بین المللی و داخلی و گرانی برخی کالاها سریعا مردم واکنش نشان می دهند و امروزه در هر گوشه و کناری از رکود در بازار و کمبودها و گرانی ها سخن می گویند. گرانی هایی که برخی تحریم ها را باعث آن می دانند و برخی اعتقاد به آن ندارند.
عده ای هم کاسه داغ تر از آش هستند و با اولین شایعه شروع به خرید می کنند. خرید هایی که ممکن است هیچ وقت به کمکشان نیاید و جز مایحتاج نباشند مثل دلار، سکه و... اما دیدگاه آنها این است که ارزش پول ملی پایین آمده و با خرید لوازمی که گرانتر شده است آنها سود خوبی کرده اند.

این در حالی است که این کار آنها باعث می شود تا برای این محصولات حباب قیمتی و تورم ایجاد شود. این محصولات گران و گران تر می شود این افراد نمی دانند تاثیر آن روی دیگر بازارها نیز نشانه می رود. حتی بازارهایی که هیچ ربطی به دلار و سکه ندارند.

در این بین افرادی هم هستند که منتظر معجزه می مانند تا برای کسب و کارشان اتفاقی رخ دهد. هوشمند ترین افراد کسانی هستند که شرایط اقتصادی جدید حاکم را،به عنوان بهترین فرصت برای رشد توسعه کار خود می دانند.
در دهه 1970 هم یکی از بحران های اقتصادی ثبت شده در کل دنیا اتفاق افتاده است که قیمت ها چند برابر شده و کاملا رکودی بی سابقه دنیا را فراگرفته است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این دقیقا زمانی بود که دنیا افرادی مثل استیوجابز مدیر عامل شرکت اپل را به خود دید.


افرادی که هیچگاه منتظر بهترین فرصت نبوده و نیستند


 

حتی در این بحران های اقتصادی افرادی مانند تام واتسون مدیر شرکت آی بی ام حتی توماس ادیسون کسب و کار خودشان را آغاز کرده اند.
شاید بتوان گفت دلیل اصلی رشد کردن این افراد داشتن اهداف هدفمند و تلاش بدون وقفه برای رسیدن به این اهداف بوده است.
آقای اندی گرو مدیر افسانه ای شرکت اینتل باعث شده تا این شرکت از بحران ورشکستگی نجات پیدا کند. در کتابی با عنوان "تنها بی پروایان پایدارند"توضیح داده است .بسیاری از کسب و کارها هنگام مواجه شدن با شرایط جدید با دو انتخاب رو به رو می شوند اول اینکه آنها ساختار خودشان را تغییر نمی دهند و دوم اینکه بلافاصله خودشان را با شرایط جدید وفق بدهند.


شرکت های موفق با تغییرات نامطلوب معمولا بهترین فرصت را برای خودشان ایجاد می کند. 

4نکته برای رشد کسب و کار در بحران اقتصادی

 منتظر بهتر شدن کارتان نباشید

خودتان را در راستای بهتر شدن تغییر دهید. فرض کنید مغازه ایی دارید و فروشتان کم شده است.
2 راهکار دارید اول اینکه صبر کنید تا مشتریان شما به فروشگاه شما مراجعه کنند و شما سعی بیشتر کنید تا آن را بفروشید

یا اینکه شما سعی کنید افراد بیشتری را به داخل مغازه بیاورید تا بیشتر به آنها بفروشید مثلا از محصولات عکس بگیرید و داخل شبکه های اجتماعی قرار دهید.از تبلیغات در وبسایت های رایگان استفاده کنید و در نهایت مشتریان بیشتری را به مغازه خود بیاورید.

روش های بازاریابی قدیمی را کنار بگذارید

در هر کسب و کاری هستید حتما روش های جدید بازاریابی و فروش را آموزش ببینید حتی به صورت روزانه و این روش ها را کاملا در کارتان بکار بگیرید.

بطورمثال تولید کنندگان چیپس میوه و سبزی خشک محصولشان را تولید می کنند و منتظر فروش محصول می مانند. در حالی که می توانند محصولشان را در بازار هایی مثل لبنیات (ارائه نعناع خشک شده) یا رستوران ها (گوجه و پیاز خشک) و فروشگاه های زنجیره ای و … به فروش برسانند.

آنها به راحتی می توانند محصولشان را بسته بندی و پست کنند و یا حتی می توانند اطلاعاتی نسبت به محصول تولید شده وخواص آن نوشته و به همراه بسته پستی ارسال گردد.

 پیام بازاریابی خود را تغییر دهید

بسیاری از مدیران چون به اندازه کافی با علم بازاریابی آشنا نیستند وقتی از عملیات تبلیغاتی خود نتیجه مناسب را نمی گیرند، سریعا اقدام به عوض کردن رسانه خود می کنند. یعنی در یک روزنامه یا سایتی آگهی می زنند و وقتی فروش اتفاق نمی افتد مشکل را سایت می دانند و راهکارشان عوض کردن روزنامه است. اما به اصل بازاریابی دقت نکرده است.

بازاریابی یعنی رساندن پیام مناسب از طریق رسانه مناسب به مخاطبان مناسب است.

نکته مهم که باید به آن توجه کنیم در پیام بازاریابی این است که وجه تمایز ما با رقبایمان چیست؟اگر هیچ حرفی نداریم چگونه توقع داریم مشتری از ما خرید کند ؟؟؟

خودتان را جای مشتری قرار دهید و فرض کنید که کسب و کارتان را نمی شناسید و این بار با تبلیغ خودتان مواجه می شوید که آیا تبلیغ شما مشتری را ترغیب می کند تا خرید کند یا اینکه صرفا به ذکر مطالب کلی و بی ارزش پرداخته اید.

به دنبال مخاطب خاص باشید

یکی از بزرگترین اشتباهات این است که فکرکنیم تمام مردم مشتریان محصول ما هستند .این در حالی است که هرچقدر که بازار هدفمان را بزرگتر انتخاب کنیم کار فروش سخت تر می شود زیرا هیچ ذهنیتی از مشتری نداریم و نمی توانیم پیام بازاریابی مناسب ایجاد کنیم.

در شرایط سخت با محدود کردن طیف مخاطبان خود بسیار سریع تر رشد کنید. مثلا تولید کنندگان چیپس میوه می توانند علاوه بر تولیدات و بسته بندی های متفاوت، می توانند بسته بندی های کوچک تری را داشته باشند که مخاطب آن کودکان هستند و یا تولیدکنندگان شامپو می توانند شامپو کوچکی برای شناگران تولید کنند.

بنابراین انتخاب با شماست میتوانید در شرایط بحران اقتصادی روند قبلی خود را ادامه دهید و شاهد سقوط کسب و کار خود باشید ویا شرایط را در دست گرفته و بحران اقتصادی را بهترین فرصت برای رشد کسب و کار خود بدانید.