علوفه هیدروپونیک

بازدید معاون رئیس جمهور
اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۷
۵ دروغ رایج درباره کارآفرینی
اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۷

دانستنی های علوفه هیدروپونیک

بخش اول
 

چند سالی است که علوفه هیدروپونیک در ایران به عنوان یک خوراک برای دامداری ها مورد توجه قرار گرفته است . این علوفه برای دام چند دهه در کشورهای مختلف با روش های گوناگون مورد استفاده قرار گرفته است ، عده ای براین باورند که این علوفه همان سبزه عید ایرانیان است که هزاران سال بر سر سفره عید نوروز بوده است.

اگر در اینترنت جستجو کنید متوجه خواهید شد مقالاتی را تحت عنوان آنکه «علوفه هیدروپونیک مقرون به صرفه نیست» را ملاحظه خواهید کرد ، این در حالی است که قبلا توسط همین افراد مقاله هایی منتشر شده است که علوفه هیدروپونیک برای دام بسیار مناسب می باشد ، در کنار این رویداد ها تولید کننده گان مختلف این سیستم با روش های متفاوت وجود دارد بسیاری از خریداران این سیستم از این علوفه راضی و تعدادی هم ناراضی بوده اند.

در مقاله حاضر توضیح داده ایم که علوفه هیدروپونیک برای چه افرادی مناسب می باشد

در حال حاضر دامداران با شرایطی رو به رو هستند که مجبور می باشند دامداری را گران اداره کنند و نهایت حمایت مسوولان از دامداران پذیرفتن قیمت تمام شده آنها است و گاهی در اختیار قرار دادن برخی اقلام مانند دادن تسهیلات ، خوراک های دام وارداتی با قیمت مناسب تر و…

موضوعات مختلفی باعث شده است که دامداران به دلیل محدودیت مالی برای اقدام جهت احداث خط تولید علوفه هیدروپونیک با وسواس و نگرانی زیادی اقدام کنند.

ایرادهای بیان شده و راهکار ها

۱ میزان رطوبت موجود در علوفه هیدروپونیک نسبت به ماده خشک

اولین موردی که می توان به آن اشاره کرد میزان رطوبت موجود در علوفه هیدروپونیک نسبت به ماده خشک (Dry Matter) می باشد. در تمام مقاله ها به این مورد اشاره شده است که تقریبا ۱۵ درصد از این نوع علوفه ماده خشک بوده و تقریبا ۸۵ درصد آن را رطوبت تشکیل می دهد.

در جواب این گفته بهتر است به یک نکته اشاره کنیم و آن میزان هضم و جذب محصول می باشد.

به طور مثال اگر یک کیلو بذر جو را برای مصرف دام به کار ببریم، با توجه به مشاهدات صورت گرفته می توانیم اشاره کنیم که در بهترین حالت ۶۰% آن را دام هضم و جذب می کند و مابقی را به صورت سالم دفع می کند.

در صورتی که اگر همان یک کیلو بذر را تبدیل به علوفه هیدروپونیک کرده و برای مصرف دام به کار بگیریم قدرت هضم و جذب آن تبدیل به حداقل ۸۰% می شود.

با یک محاسبه ساده متوجه می شویم که اگر از یک کیلو بذر حداقل ۶ کیلو علوفه تولید شده باشد و با توجه به گفته های محققان ۱۵% آن ماده خشک باشد یعنی این علوفه چیزی حدود ۹۰۰ گرم ماده خشک دارد.
حال بهتر است محاسبه کنیم که پس از مصرف ۱ کیلو بذر جو به صورت خشک در مقابل ۱ کیلو بذر جو تبدیل شده به علوفه هیدروپونیک چه میزان ماده خشک جذب دام شده است.

۱ کیلو بذر خشک × ۶۰% (حداکثر میزان جذب دام) = ۶۰۰ گرم

۱ کیلو بذر تبدیل شده به علوفه ( ماه خشک ۹۰۰ گرم) × ۸۰% (حداقل میزان جذب برای دام) = ۷۲۰ گرم

مشاهده می کنیم که میزان جذب ماده خشک برای دام بیشتر شده است.

برای دامدارن مهمترین بحث آن است که از جیره ای که برای دام تامین می کنند بیشترین بهره را ببرند و هضم جیره برای دام راحت تر گردد و کمترین دفع را از دام داشته باشند.

نکته دیگر که بدون نیاز به هیچ آزمایش و تحقیقاتی، تمامی ما ایرانیان آن را درک می کنیم میزان انرژی و پروتئین تولید شده پس از رشد بذر می باشد. تمامی ما سمنو را ماده بسیار مقوی می دانیم و خواص آن زبان زد عام و خاص است و دلیل آن تولید سمنو از بذر رشد کرده (جوانه) است. سمنو را از بذر خشک گندم نمی توان تولید کرد.

شما هم برای تصدیق این امر می توانید به بخش نحوه تولید جوانه ها را در سایت رویشگر مراجعه کنید.

۲عدم ماندگاری علوفه هیدروپونیک

دومین موردی که می توان به آن اشاره کرد عدم ماندگاری علوفه هیدروپونیک می باشد طبق نظریه کارشناسان تغذیه دام علوفه تولید شده را باید حداکثر ظرف ۲ روز مورد استفاده قرارداد.

راهکار :

۱- باید میزان روزانه تولید این علوفه متناسب با نیاز دامدار برای مصرف روزانه دام باشد.

۲- میتوان برای کسب درآمد، مازاد علوفه تولید شده را به دامداری های دیگر فروخت.

۳- همچنین می توان در صورت مازاد آن را خشک کرده و به عنوان بخشی از جیره خشک به کار برد.

۳ هزینه بالای سرمایه گذاری

سومین موردی که نویسندگان مقاله به آن اشاره می کنند هزینه بالای سرمایه گذاری برای این روش است .

در اینجا میتوان به این نکته اشاره کرد که این قیمت بالا با چه معیاری سنجیده شده است.

حتما باید بدانید اتاق های کشت به علت تماس روزانه با آب استهلاک بالایی دارند ( به علت واکنش آب با فلزات) پس باید از بهترین قطعات در تولید این اتاق ها استفاده کرد پس قیمت تمام شده آن بسیار بالا خواهد بود .البته در قسمت مزایا مقایسه ای در این خصوص انجام داده ایم که معیار مناسبی برای این سنجش را برای شما شرح می دهیم.

ما قصد داریم در یک مقاله رایگان به شما آموزش دهیم که چگونه خودتان بتوانید سیستم علوفه هیدرو پونیک را پیاده سازی کنید ، برای توجیه این سرمایه گذاری می توانید به سایت ما در قسمت دانلود مراجعه نمایید و طرح پروار بندی گوسفند را مطالعه نمایید.

در صورتی که نیاز به مشاوره داشتید مشاورین ما در شرکت رویشگر آماده هستند تا به شما آگاهی لازم و کافی در این زمینه ارایه نمایند.

بهتر است بی انصاف نباشیم و چند مزیت را هم بررسی کنیم

۱ مصرف آب

شاید اصلا به این مورد اشاره نشده است که در مصرف آب حداقل ۹۰ درصد صرفه جویی شده است.

در زمانی که تمامی کشاورزان و زمین های کشور عزیزمان از کمبود آب رنج می برند می توان به این نکته اشاره کرد که در کشت های هیدروپونیک همان میزان آبی که گیاه نیاز دارد را شما تامین می کنید و در و در مقایسه با حجم تولیدی در زمین کشاورزی می توان این میزان صرفه جویی را مشاهده کرد.

۲سلامت جیره غذایی دام

علوفه تولید شده به این روش کاملا سالم بوده و از هیچگونه سم و آفت کش استفاده نمی شود و این در نهایت باعث سلامتی دام و مصرف کنندگان تولیدات دامی می شود.

۳ کاهش سرمایه گذاری اولیه

همانطور که در قسمت قبل اشاره شد یکی از مواردی که بیان شده بود هزینه بالای سرمایه گذاری برای سیستم تولید علوفه هیدروپونیک است.

حال با یک محاسبه ساده در می بابیم که برای تولید ۳۶۰ تن علوفه در سال شما نیاز به ۳۰ هکتار زمین کشاورزی حاصلخیز با آب کافی دارید. که با مقایسه قیمت زمین و آب مصرفی در مقابل هزینه یک سیستم علوفه هیدروپونیک قطعا صرفه اقتصادی آنرا متوجه خواهید شد.

۴ کاهش هزینه های جاری

قطعا تولید بصورت اتوماتیک منجرخواهد شد به این که نیروی انسانی و همچنین هزینه های کاشت و داشت و برداشت و ماشین آلات کشاورزی و … به حداقل ممکن برسد و هزینه های جاری کاهش و در نتیجه سودآوری بالاتری را داشته باشد.

۵ قیمت تمام شده کمتر برابر است با سود بیشتر

با این روش قسمتی از جیره تامین شده شما برای دام با قیمت تمام شده بسیار کمتری تولید شده و به مصرف دام می رسد.

در قسمت اشاره شده به ماده خشک به این نتیجه رسیدیم که ماده خشک جذب شده برای دام حداقل ۷۲۰ گرم بوده که با در نظر گرفتن مبلغ ۱ کیلو بذر جو حدود ۱۲۰۰ تومان می توان نتیجه گرفت:

در صورت مصرف بذر به صورت خشک: (۶۰۰ گرم جذب معادل ۶۰%)

۶۰% × ۱۲۰۰ = ۷۲۰ تومان

که نشان دهنده آن است که شما ۴۸۰ تومان را به ضایعات دفع شده دام تبدیل کرده اید.

در صورتی که مصرف بذر به صورت علوفه باشد: (حداقل ۷۲۰ گرم جذب معادل ۷۲%)

۷۲% × ۱۲۰۰ = ۸۶۴ تومان

ضایعات دفع شده معادل ۳۳۶ تومان می باشد.

حداقل شما مبلغی حدود ۱۴۴ تومان از ضایعات را کاهش داده اید. که در صورت جیره بندی صحیح می توانید قدرت جذب را به ۸۵% افزایش دهید، مبلغ جذب شده برابر ۱۰۲۰ تومان و ضایعات دفع شده برابر ۱۸۰ تومان شده و شما کاهش ۳۰۰ تومانی را در دور ریز پول خود داشته اید.

حال اگر این رقم را برای ۳۶۰ تن علوفه در سال یعنی چیزی حدود ۶۰ تن بذر محاسبه کنیم در می یابیم که تنها در قسمت جذب ماده خشک و بذر چیزی حدود ۱۸.۰۰۰.۰۰۰ تومان صرفه جویی خواهیم کرد.

این تنها بخشی از کاهش هزینه ها می باشد. بخش دیگر مقایسه قیمت علوفه هیدروپونیک به متوسط جیره دام بدون علوفه هیدروپونیک می باشد. حتما شما می توانید به دلیل کیفیت بهتر دام خود با رقبای خود رقابت کنید و به سود بیشتری دست یابید.

رویشگر در اینستاگرام

ما را دنبال کنید
close-link
کلیک کنید
× سوالی دارید؟