پنج رمز موفقیت از زبان ریچارد برانسون

4 نکته در زمان طلایی اسفند 97
فوریه 6, 2019
چرا جوانان از کارآفرینی می‌ترسند؟
آوریل 23, 2019
4 نکته در زمان طلایی اسفند 97
فوریه 6, 2019
چرا جوانان از کارآفرینی می‌ترسند؟
آوریل 23, 2019

پنج رمز موفقیت از زبان "ریچارد برانسون"


11

“ریچارد براسون” یکی از ثروتمند ترین افراد جهان در کتابی از رازهای خود در موفقیت های شغلی می گوید. ریچارد برانسون (Richard Branson) ، رئیس گروه ویرجین(Virgin Group) است. در ابتدای کارش در سال 1970 وی یک فروشگاه کوچک به نام (virgin record) به راه انداخت. این در حالی بود که چند سال قبل از دبیرستان اخراج شده بود و تنها تجربه کسب و کار وی پیش از آن راه اندازی یک مجله شخصی بود. سرمایه براسون 5.1 میلیارد دلار است و رئیس گروه ویرجینی است که متشکل از 400 شرکت در سراسر جهان است. تنها هشت فقره از این شرکت ها بیش از یک میلیارد دلار در سال درآمد دارند.
در طول 40 سال گذشته، برانسون تنها از طریق آزمون و خطا رموز کسب و کار را یاد گرفته است تا دریابد چگونه به ساخت یک امپراتوری از شرکت های نوآورانه باید ادامه دهد. وی در کتاب 2012 خود “مانند یک تازه کار: اسراری که در دانشکده کسب و کاربه شما آموزش نمی‌دهند” برانسون پنج رمز موفقیت خود را برای شروع یک کسب و کار معرفی می‌کند.

رمز اول: اگر از کاری که انجام می دهید لذت نمی برید آن را رها کنید

“زمانی که من شرکت خود را در زیرزمین در غرب لندن به راه انداختم، هیچ طرح بزرگ و یا استراتژی وجود نداشت. من قصدی برای ساخت یک امپراتوری کسب و کار نداشتم. من خیلی ساده به دنبال چیزی بودم که مردم با استفاده از آن لذت ببرند و در پایان روز از اینکه عایدی به حد کافی برای پرداختن قبوض بود شکرگزار بودم”.

رمز دوم: خلاق باشید و چیزی متفاوت ایجاد کنید

از لحظه ای که تصمیم گرفت تا شرکت خود را در سال 1970 ثبت کند، برانسون همواره در صدد آن بوده که یک گام از همه جلوتر باشد. او می نویسد که او ویرجین آتلانتیک را در سال 1984 به عنوان یک شرکت هواپیمایی ثبت کرد با این ایده خلاقانه که سرویس بسیار متفاوتی به مشتری بدهد. ایده ای که در آن زمان انقلابی بود. “هم اکنون به دنبال تاسیس ویرجین کهکشانی به عنوان اولین شرکت ارائه دهنده امکان سفر به فضا است”.

رمز سوم: غرور سازمانی اثر شگفت انگیزی دارد

“برای من هیچ چیز غمناک تر از شنیدن این نیست که کسی از محیطی که در آن کار می کند شرمنده باشد ” او می نویسد؛ صاحبان کسب و کار موفق تشخیص دهند که کارکنان آنها با ارزش ترین دارایی آنها هستند، و مدیران باید قدردان آن ها باشند به گونه ای که کارمندان این موضوع را حس کنند. کارکنان در این شرایط نه تنها سخت تر کار می کنند، بلکه با جلوگیری از استخدام کارکنان بیشتر به شرکت کمک می کنند.

رمز چهارم: رهبری با گوش دادن

برانسون می گوید: مدیران بزرگ تشخیص می دهند که آن ها تمام پاسخ ها را ندارند و به ایجاد تیم های برای کمک به رشد شرکت مبادرت می کنند. “مطمئنا، شما باید موضع خود را لحاظ کنید، اما هیچ گاه نمی توان دیدگاه های خود را بدون بحث و درجه ای از اجماع به دیگران تحمیل کنید”. او همچنین می گوید: که بهترین رهبران سریع به ستایش کار خوب می پردازند که ترغیب کننده کارکنان برای طرح بهترین ایده هاست.

رمز پنجم: دردسترس باشید

بنیانگذاران شرکت ها نباید خود را از آشنایی با کارکنان خود محروم کنند، چه آن ها که در حال اجرا و راه اندازی یک کسب و کار هستند و یا آن ها که صاحب یک امپراتوری چند میلیارد دلاری شرکت های بزرگ هستند. آن ها کانال های ارتباطی خود با مدیران پایین دستی و همچنین کارکنان سطح پایین باز نگاه می دارند. برانسون می گوید: او همواره یک نوت بوک کوچک نگه می دارد و هر زمان که در تعامل با کارکنان ویرجین است یادداشت بر می دارد؛ همچنین هنگامی که در حال پرواز با هواپیمایی ویرجین است وی دوست دارد از مسافران درخواست کند تا در مورد تجربه خود از خطوط هوایی وی بگویند.

منبع: سایت ارانیکو